Janek Pahka: Kuidas Kohtla-Järve nelikliit nii ruttu lagunes?

256092496 261520552616407 7909718377141575071 n

Mina ei otsi süüdlasi ja ei süüdista kedagi. Nagu tänaseks päevaks selgunud on, siis ainult laisk ei kirjuta sellest, et koalitsioon lagunes Restardi süül. Ainuke Restard süü tuleneb aga sellest, et me jäime oma põhimõtetele kindlaks ja ei allunud provokatsioonidele ning valimisliidu Progress poolt esitatud ultimatiivsetele nõudmistele peale koalitsioonileppe allkirjastamist. Aga alustame algusest.

Toon välja mõningad faktid kuidas ja millega meil peale valimisi tegemist oli. Järeldused saate ise teha.

Alustuseks tuletan meelde, et Restart oli ainukene poliitiline jõud, kes enne valimisi andis avalikusele teada oma linnapea kandidaadist. Seega teadsid kõik, et positiivse valimistulemuse korral esitame me linnapea kandidaadiks Viktor Andrejevi.

Esimesel kohtumisel võimalike koalitsioonipartneritega kinnitas valimisliit Progress esindaja Maria Merkulova mitu korda, et nemad toetavad Viktor Andrejevi kandidatuuri linnapea kohale. Järgmisel kohtumisel teatas ta koalitsioonipartneritele sellest, et neil ei ole mitte kaks häält volikogus vaid kuus, sest neli Keskerakonna saadikut on nende inimesed ja nimelt Anton Dijev, Vladimir Evve, Svetlana Kollo ja Tiit Lillemets hääletavad nii nagu vaja. Oluline on ka see, et just sellel kohtumisel esitas Progress enda poolt volikogu aseesimehe kandidaadiks Tiit Lillemetsa, kes volikokku kandideeris Keskerakonna nimekirjas. Kas on vaja jätkata?

Ma usun, et ainuüksi sellest asjaolust piisab, et linnaelanikud mõistaks, et mingeid „salajasi“ läbirääkimisi Keskerakonnaga meil mõtet pidada ei olnud, kuna välja öeldud nimede valguses polnud selgust, kes kellega leivad ühte kappi on pannud.

.

Nüüd heidetakse meile ette, et me kohtusime Keskerakonnaga, kuigi ülaltoodu põhjal on näha, et Progress oli oma intriige pununud juba koalitsioonikõneluste algfaasis.


Samas ei ole mingi saladus, et Keskerakond tegi meile ettepaneku koalitsioonikõnelusteks ja kutsus meid kohtumisele. Meie võtsime kutse vastu, sest poliitikas on see on täiesti normaalne  käitumine, kui kohtutakse erinevate poliitiliste jõududega, kes on saanud rahvalt mandaadi.

Ammu enne meid kohtus Keskerakonnaga ka hr Borodin. Nende vahel liitu ei sõlmitud, sest Borodini sõnul soovis Keskerakond jätkata samas vaimus mis senini, Borodin oli aga tema enda sõnul nõudnud, et edasi tuleb minna teisiti ja midagi on vaja muuta.

Ka Odinets kogenud poliitikuna oleks Keskerakonna kutse vastu võtnud, kui see neile tehtud oleks ja teda poleks huvitanud ka see, et osade tema nimekirjast valitud saadikute maailm oleks kokku varisenud nagu kaardimaja.

Keskerakonna esindajatega läksime me kokku saama otse koalitsiooni kõnelustelt ja sellest olid teadlikud kõik koalitsioonipartnerid. Nagu ka varem öeldud ei olnud meil mingit kavatsust oma valijaid alt vedada. Seda enam olime me teadlikud nelja musketäri olemasolust Keskerakonna ridades ning nendes mängudes meil mingit soovi kaas teha ei olnud. Meie vastus Keskerakonnale oli avalikult nähtav Facebooki lehel juba päev enne nendega kohtumist ja sama sai öeldud ka kohtumisel nendega.

Kõigele vaatamata koalitsiooni moodustamine jätkus. Me andsime endale selgelt aru, mis toimub, hindasime riske ning olime valmis igasugusteks lahendusteks. Ka selleks, mis esmaspäeval sündis. Samas oli koalitsioon võimalik vaid sellisel kujul ja mitte mingil muul ning me pidime seda õhkõrna võimalust ära kasutama. Me lihtsalt pidime proovima, sest seda ootasid meie valijad.

Ühel hetkel käis aga läbi sahin, et Keskerakonna esindajad on käinud „Suves“ külas kõigile tuntud ärimehel. Võtsime selle teadmiseks ja ootasime mis edasi saab.

Kaua oodata ei tulnud. Kohe peale koalitsioonilepingu allkirjastamist hakkas pihta manipuleerimine ja valimisliit Progress tuli välja ultimaatumiga, et Restart peab oma linnapea kandidaadi välja vahetama, sest nemad Viktor Andrejevit ei toeta. See oli nende põhimõtteline otsus. Merkulova keeldus osalemast koalitsiooni nõukogu koosolekutel just nimelt seetõttu, et nad ei soovinud enam toetada linnapea kohale Andrejevit. Samas meie ei olnud nõus selles osas mingeid järelandmisi tegema ja jäime kindlaks sellele, milles neli osapoolt olid juba varasemalt kokku leppinud. Nagu varem juba öeldud oli Viktor Andrejevi kandidaatuur teada juba enne valimisi ja suur hulk inimesi andsid meile oma hääle ka selle teadmise pinnalt, et linnapeaks saab Viktor Andrejev. 

Progress tuli välja väga nõrga argumendiga, et põhjuseks, miks nad Andrejevi osas meelt muutsid on see, et viimane olevat valimisliitu Progress pressis negatiivses valguses näidanud ja et osad koalitsioonipartnerid on justkui valesti käitunud, levitades Progressi kohta kahtlast informatsiooni. Sellest teatas M.Merkulova laupäeval ning oma saadetud kirjas andis teada, et valimisliit Progress võtab endale õiguse ennast leppest lahti siduda ja hääletada eelseisvatel volikogu istungitel nii nagu õigeks peavad, lähtudes oma valijate huvidest.

Esimese volikogu istungini oli jäänud vähem, kui kaks päeva. Ka teised leppe osapooled tunnistasid, et koalitsioon on lagunenud kuid veel hilja õhtul pühapäeval leppisid kolm allesjäänud osapoolt kokku, et volikogu esimehe valimisel hääletavad kõik E.Odinetsi poolt. Restart pidas oma sõna.


Kuidagi nii. Ilma liigsete emotsioonideta ja filosoofiata.

Tahan meie valijatele südamele panna, et Restart läks valimistele linna hea käekäigu saavutamise pärast ja me hakkame linnaelanike huvide eest seisma ka vähemuses olles. Olime koalitsiooniläbirääkimiste igas etapis ausad oma partnerite suhtes, ja vastasime nende küsimustele alati ausalt.

Milles on jätkuvalt meie jõud, poliitilises kontekstis võimalik, et nõrkus? Selles, et me tahame oma antud lubadusi pidada. Me ei ole sooja koha või mugava tooli eest väljas, me tahame olenemata kõigest teha midagi linnaelanike hüvanguks. Jah, me ei ole mängurid. Mängida inimeste saatustega, andke andeks...Keegi ei ole andnud meile õigust mängida Loojat.

Kõigile värskelt valitud volikogu liikmetele soovin aga oma töös ausat ja põhimõttekindlat tegutsemist.

Lugupidamisega,
Janek Pahka

logo 

KOHTLA-JÄRVE -
PAREMATE VÕIMALUSTE LINN!